Міхеїл Саакашвілі в рамках «Ukraine:Facing the Future» в МІМ-Київ: Справжній успіх – це коли люди розуміють результат реформ для себе

У рамках серії зустрічей «Ukraine:Facing the Future», присвячених 25-річчю заснування МІМ-Київ,  в гості до МІМівців завітав екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі. Захід зібрав аншлаг та відбувся в форматі активного діалогу аудиторії та спікера.

Відкриваючи подію президент МІМ-Київ Ірина Тихомирова зауважила: «В сьогоднішній ситуації Україні, як ніколи, вкрай важливо вивчити уроки Грузії. Прізвище Саакашвілі невипадково стало синонімом успішних реформ, тож сьогоднішній захід є чудовою можливістю з перших вуст почути і зрозуміти, як він бачив майбутнє своєї країни та як він зміг його приблизити».

Основними питаннями зустрічі стали: головні особливості створення сучасної держави на пострадянському просторі; специфіка проведення та секрети успіху реформ; висновки Грузії, які можна використати для майбутнього розвитку України. І найголовніше: як вижити в найскладнішій ситуації та забезпечити швидкий економічний розвиток, лишаючись демократичною країною?

У результаті обговорень аудиторія та спікер окреслили ключові рецепти для України:

 • Головний капітал України – освічений, працелюбний, свободолюбний та сміливий народ, що вміє йти обраним шляхом. Дуже важливо створити такі умови, що дозволять дотримуватися нового курсу.
 • Потрібно пам’ятати, що від успіху України сьогодні залежить також доля багатьох країн, в тому числі Грузії, Молдови, Балтійських країн та Закавказзя.
 • 2004 рік не пройшов марно. Його головною функцією було формування української ідентичності. Саме після цього в України з’явилися головні елементи самоусвідомлення нації. Наступний крок – побудувати нову сучасну державу.
 • Україна – ідеальна за розміром та кількістю населення країна для здійснення кардинальних реформ (в Грузії було важче проводити «чистку» держапарату, адже більша частина країни – це родичі звільнених та ображених чиновників).
 • Два головних завдання для України на сьогодні: дати відсіч сепаратистам та провести глибоке реформування країни. Потрібно провести дерегуляцію економіки: скоротити бюрократичні формальності (довідки, ліцензії тощо) та державний апарат.
 • Всі державні системи потрібно реформувати одночасно. Інакше не буде ніякого прориву в жодному напрямку.
 • Потрібно максимально спростити державні функції та найняти нові молоді кадри, що мають ідеали та хочуть розвивати свою країну.
 • Важливо побудувати кардинально нові державні інституції, які ніколи не зможуть більше повернутися до бюрократії, корупції та криміналу.
 • Міняти потрібно не просто системи, а сам образ життя – дати людям відчути та зрозуміти різницю між тим, що було «колись» і що є «зараз».
 • Одне з важливих завдань на сьогодні – підтягнути рівень політичної влади до рівня громадянського суспільства.
 • Виконуючи умови Євросоюзу варто при цьому не забувати про специфіку та потреби самої України.
 • Тимчасовий уряд не мав достатніх повноважень для впровадження реформ, але до новообраного президента потрібно ставити високі вимоги і діяти за принципом «довіряй, але перевіряй».

За словами спікера, нова влада має два можливих шляхи розвитку. Перший – нічого не робити й намагатися зберегти популярність, яка з часом зникне. Другий – впроваджувати реформи на хвилі своєї популярності, щоб за деякий час все одно втратити її. І тільки останній шлях приведе до ситуації, коли можна подивитися в минуле і зрозуміти, що тобі не соромно за свої дії.

Півтори години у форматі запитань та відповідей пролетіли дуже швидко. Унікальний досвід спікера та його віра в український народ гармонійно поєдналися із зацікавленням до нового, небайдужістю до долі країни та високим професіоналізмом МІМівської аудиторії. Таке живе спілкування стало корисним для усіх учасників події. Наприкінці заходу пана Саакашвілі урочисто оголосили почесним доктором МІМ-Київ та вручили відзнаки й диплом бізнес-школи.

Завершуючи свій виступ Міхеїл Саакашвілі підкреслив: «Реформатор оцінюється не тим, наскільки популярні чи непопулярні зміни провадить, а тим, чи зумів створити інституції, які жодна наступна влада не може змінити. Справжній успіх – це коли люди розуміють результат реформ для себе».

Метеріали зі зустічі: