У МІМ-Київ пройшла зустріч з розробником моделі «зеленого тарифу» в Європі Хансом-Йозефом Феллом

МІМівці та гості бізнес-школи зустрілися з видатним німецьким фізиком, розробником моделі «зеленого тарифу» в Європі Хансом-Йозефом Феллом. Темою обговорення стали світові тенденції розвитку альтернативної енергетики на прикладі Європейського Союзу й Китаю, а також потенціал і можливості України. 

Участь у заході взяли також депутати Верховної ради України та інші представники влади. Зокрема, спікерами панельної дискусії виступили Перший заступник голови Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної езпеки Олександр Домбровський та Голова Державного агентства з енергоефективності та нергозбереження України Сергій Савчук. Подія відбулася за підтримки міжфракційного депутатського об’єднання «За енергетичну незалежність України».

Ханс-Йозеф Фелл поділився з аудиторією досвідом зміни енергосистеми в Німеччині та порадами щодо України. Головні тези спікера:

 • Для політичної незалежності потрібна незалежність енергосистеми. Досягнути цього дозволяє використання відновлюваної енергії. В Україні достатньо ресурсів для переходу до альтернативної енергетики, єдине, що для цього потрібно – політична воля, технології та трансформації.
 • Чому багато хто і досі впевнений, що альтернативна енергетика – збиткова? Тому що прогнози, які були зроблені 10 років тому (про ціну на нафту, швидкість впроваджування відновлюваної енергетики) свідчили про зовсім інші тенденції, були помилковими.
 • За останні роки Німеччина та Китай інвестували у відновлювану енергетику та доводять, що цей досвід є успішним. Преваги альтернативи: економічна вигода у довгостроковій перспективі (зокрема, зменшення ціни на енергетику у промисловості), збільшення кількості робочих місць, чиста екологія, здорове населення (а отже зменшення вартості охорони здоров’я), запобігання аварій (таких, як Чорнобильська трагедія) та оздоровлення земель.
 • Перехід на відновлювану енергетику – прогресивний тренд і майбутнє світу. Це вже зрозуміли країни, що звикли бути на крок попереду. Що перешкоджає іншим: неправильна оцінка традиційної і атомної енергетики, неправильні політичні дії, саботаж з боку політиків та інших впливових осіб,зацікавлених у просуванні власних інтересів.
 • Після виступу спікера, було проведено активну дискусію між МІМівцями, іноземним гостем та представниками влади – Олександром Домбровським та Сергієм Савчуком. Ключові ідеї обговорення:
 • Ситуація на Сході країни, дефіцит бюджету та спротив тих, хто захищає інтереси традиційної енергетики – головні перешкоди для розвитку альтернативної енергетики в Україні.
 • На сьогодні є великий дефіцит вугілля та залежність від рідкого нафтового палива (в країні не працюють нафтопереробні заводи).
 • Розпочато лобіювання питання про заміщення газу та інвестування в альтернативну енергетику, а також модернізацію Теплокомуненерго.
 • Уряд впровадив програму кредитування (компенсування 20% вартості) на придбання паливних котлів, що дозволило скоротити споживання природного газу. За 2014 р. Україна скоротила споживання газу на 16% (з 50, 4 млрд. куб.м. до 42, 6 млрд.).
 • Згідно з міжнародних зобов’язень України, розроблено Національний план дій з відновлюваної енергетики, мета якого – мати показник в  11% відновлюваної енергетики до 2020 р.
 • Одна з ключових переваг країни –  наявність великої кількості сільськогосподарських земель, що дозволить використати маргінальні ділянки для розвитку біотехнологій.

Поради Ханса-Йозефа Фелла Україні: Державі потрібно прийняти політичне рішення щодо інвестицій у відновлювану енергетику. Зламати старі правила, створити ринок та встановити чіткі законодавча норми, що дозволить залучати кошти іноземних інвесторів. Зокрема, заощаджувати бюджетні кошти, а не використовувати збільшення податків; зняти законодавчі обмеження на інвестування. Вивчати приклад успішних у цій сфері держав, комбінувати наявні джерела і сучасні технології, які є найбільш ефективними для використання наявних в Україні ресурсів. Проводити навчання серед населення – популяризувати ідею альтернативної енергетики.

На завершення заходу гість підкреслив важливість цієї зустрічі в МІМ-Київ і те, що особливу роль у популяризації та впровадженні альтернативної енергетики мають взяти на себе саме слухачі та випускники бізнес-шкіл – як авангард та рушійна сила у розвитку держави.

Фотозвіт з події